Ventriküler Ekstrasistol (VES)

Ventriküler ekstrasistol nedir ?

Normal kalp ritmi sağ atriyum (kulakçık) tavanından başlar. Ventriküler ekstrasistol ise ventriküller (karıcıklar) içerisinde bir noktadan çıkar. Ventriküler ekstrasistoller birçok insanda belli dönemlerde ortaya çıkar.

Ventriküler ekstrasistoller kalp kasınız zayıf ve kalp yetersizliğiniz var ise ciddi problem oluşturmaktadır. Kalp kasınız zayıf ise sık ventriküler ekstrasistoller ani ölüm riskinizi arttıracaktır.

VES nasıl oluşur ?

VES’ in sebebi tam olarak bilinmemektedir. Kalp kasının belirli bir bölgesinde elektriksel bir düzensizlik olması durumda VES oluşur. Elektrik düzensizlik daha önce geçirilmiş bir kalp krizine bağlı olabilir. Kalbe yeterli kan gitmemesi, bazı ilaçlar, kafein, göğüs duvarına travma veya kandaki elektrolit bozuklukları da VES’ e neden olabilir.

Belirtileri nelerdir ?

Birçok kişi ventriküler ekstrasistollerin farkında değildir. Göğsünüzde dolgunluk hissi veya kalp ritminde tekleme şikayetiniz olabilir.

Nasıl teşhis edilir ?

EKG teşhisteki en önemli tetkiktir. EKG kalbin elektriksel aktivitesini ölçer. Ekstrasistolünüz var ise EKG de hemen farklı şekildeki bir vuru formu ile tanınır. 24 saatlik EKG kaydı yapan ritm Holter tetkiki ekstrasistollerin ne zaman ve ne sıklıkta olduğunu gösterir. 24 saatlik Holter sonucu ve EKG tedavide yol göstericidir.

Nasıl tedavi edilir ?

Kalp kası normal olan hastalarda ekstrasistoller tehlikeli değildir ve tedavi gerektirmez. Eğer çarpıntı ve tekleme şikayetleriniz fazla ise şikayetlerinizi geçirmek için ilaç verilebilir. Doktorunuz ile ilaç tedavisinin fayda ve zararlarını konuşun. Yaşam tarzınızda alkolü, kafein ve sigarayı azaltmak ve ekstrasistollerin tehlikeli olmadığını bilmek endişenizi azaltıp ekstrasistolleri de azaltacaktır.

Ekstrasistolleriniz sık, daha önceki kalp krizine bağlı olarak kalp kasınız zayıfladı ise daha detaylı testler, ilaçlar veya ICD (implantable cardioverter-defibrillator) takılması gerekebilir. ICD anormal kalp ritmini otomatik olarak tanır ve küçük bir elektrik şok vererek kalp ritmini normale çevirir.