Ekokardiyografi

Ekokardiyografi Ekokardiyogram nedir ?

Ekokardiyogram ultrason dalgaları ve bir bilgisayar kullanılarak çalışan kalbin görüntülerinin incelenmesi yöntemidir. Transdüser denen parça yüksek frekanslı ses dalgaları gönderir ve geri gelen dalgalar (eko) analiz edilerek kalbin hareketli görüntüleri oluşturulur.
Transdüser göğüs duvarınıza konularak görüntüler alınır. Bazı durumlarda doktorunuz transözofajiyal ekokardiyografi (TEE) isteyebilir. TEE’de bir tüpün ucundaki küçük transdüser boğazdan yemek borusuna ilerletilir ve kalbin yakından detaylı görüntüleri elde edilir.

Ne zaman kullanılır ?  

Ekokardiyografi kalp problemlerini belirlemek için kullanılır. Ekokardiyografi ile kalp boşluklarının çaplarını, kalp duvar kalınlıklarını, kalp çevresinde sıvı varlığı, kalbin pompa fonksiyonu ve kalp kapaklarının çalışması incelenir.

Ekokardiyografide aşağıdakiler saptanabilir:

> Geçirilmiş kalp krizleri
> Geçirilmiş kalp romatizması
> Doğuştan olan kalp problemleri
> Tümörler
> Kapakların enfeksiyonu ve diğer problemleri

Ekokardiyografi ile daha önce takılan protez kapakların takibi yapılabilir.

Ekokardiyografi için nasıl hazırlanırım ?  

Herhangi bir hazırlık gereksizdir.

İşlem sırasında ne yapılır ?  

Bu basit test en fazla 30 dakika sürer. Bir muayene masasına yan tarafınız üzerine yatacaksınız. Test ekokardiyografi teknisyeni veya doktor tarafından yapılacaktır. Transdüser ve üzerine sürülen jel göğüs duvarınızda gezdirilerek kalbinizin görüntüleri alınır. İşlem sırasında kalbin çalışmasını izleyebilirsiniz. Görüntüler video veya CD’ye kayıt edilebilir.

Bazı durumlarda damardan bir sıvı veya ilaç verilerek kalbinizin daha iyi görüntülenmesi gerekebilir.

İşlem sırasında elektrokardiyografiniz de çekilebilir.

Faydası nedir ?  

Bu test herhangi bir hastalığı tedavi etmez fakat kalp problemleriniz teşhisinde önemli bir yere sahiptir. Doktorunuza tedavinizin planlanması konusunda yardımcı olur.

İşlemin risk ve kısıtlamaları nelerdir ?

İşlemin riski yoktur.

Kilolu iseniz veya ciddi akciğer problemleriniz var ise iyi kalitede görüntü alınmayabilir. Transözofajiyal veya başka bir yöntemle kalbiniz incelenebilir.